Modellik başvurusu yapmak ve model olmak isteyen çok fazla bay/bayan mevcuttur. Aslında modellik ile mankenlik çok karıştırılmasına rağmen tamamen birbirinden bağımsız iş türüdür. Bu yüzden ilk olarak sizlere modelliğin gerçek tanımını yapmak isterim.

Model Nedir?

Model bir sanatçının, fotoğrafçının veya farklı alanlardaki müşterilerin ürünlerini tanıtan kişilerdir. Yani bunlar giyim, kozmetik, yiyecek, araç ve gereçleri de kapsayan, çeşitli ürünlerin reklam veya tanıtımında yer alan canlı veya cansız varlıkların temel adıdır. Model olan kişiler, dergilerde veya reklamlarda kullanılacak objeler için poz verebilir. Bir ressamın resim çiziminde veya bir heykel tıraşın sanatsal ifadeleri için obje olarak modellik yapabilirsiniz.

Modelliğin çok fazla türü olduğundan dolayı genelde modellik hayali olan kişiler vücut yapısı veya diğer özelliklerinden dolayı aslında model olamayacağını düşünmektedir. Fakat modelliğin çok fazla fazla alanı olduğundan dolayı vücudunuzun her farklı bölgesini için modellik için kullanabilirsiniz.

modellik başvurusu
modellik başvurusu

Tarafıma Gelen Sorular

Modellik başvurusu yapmak isteyen ve genelde tarafıma gelen en çok soruları burada yazmak istiyorum. Bu sayede sizlerin de aklındaki soruları bir nebze cevaplamış olacağım.

Soru : Benim fiziğim çok iyi değil veya kilom var benden model olur mu? Fiziğime güvenemiyorum!

Cevap : Mankenlik yapmayacağınızdan dolayı vücut ölçülerinizin önemi kesinlikle yoktur.

Unutmayın model olma yolunda ilerlediğiniz zaman çok fazla seçeneğiniz oluyor. Yani podyumda kendinizi sergilemeyeceksiniz, sadece marka veya ürünlerin reklamları için poz vereceksiniz.

Kilo sorununuz olabilir fakat çok güzel yüz ve saçınız vardır. Bu sayede yüz bölgenizi ve saçlarınızı modellik için kullanabilirsiniz. Bunlar genelde kozmetik çekimleri ve aksesuar çekimleri için kullanılır.

Güzel bacaklarınız vardır, aksesuar ve giyim alanında modellik yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde güzel el ve kol yapınız vardır, giyim ve aksesuar çekimlerinde modellik yapabilirsiniz.

Yukarıdaki yazdıklarım doğrultusunda genelde ihtiyaç olan her alanda modellik yapmak mevcuttur. Aşağıya genelde en çok talep gören modellik seçeneklerini de ekliyorum.

 • İskele veya podyum modelliği
 • Medya modelliği (dergiler, gazeteler vb. için)
 • Moda kataloğu modelliği
 • Reklam modelliği
 • Nü Modellik
 • Basım modelliği
 • Sergi salonu modelliği
 • İç çamaşırı modelliği
 • Mayo modelliği
 • Fitness modelliği
 • Büyük beden modelliği
 • Saç modelliği

Gibi size uygun alanlarda modellik yapabilmeniz mümkündür.

Model Olmak ve Kazançlar

Model olmak isteyen ve kazançlar kısmını merak eden kişiler bir hayli fazladır. Bunun nedeni aslında sırf para odaklı bu işe bakmalarıdır. Aslında modellik bir istek ve tutku olduğu zaman size çok kazandırır. Çünkü modellikte en önemli şey özgüvendir.

Modellik alanında katılacağınız her çekimde kazançlar farklılık gösterebilir. Katıldığınız giyim çekiminin bir tanesinden aldığınız kazanç ile diğer katıldığınız çekim farklı olabilir. Bunun sebebi ise katılmış olduğunuz çekimin markasına bağlıdır.

Her marka farklı alanlarda modellere ihtiyaç duyduğu gibi giyim ve iç çamaşır çekiminde aynı kazancı kazanmanız mümkün değildir. Genelde bu kazançlar çekimi yapılacak olan markanın neler çektireceğine bağlıdır.

Marka çekim yapılacak olan ürünün ne olduğunu ajansa bildirir ve fiyat alır. Bu sayede ajans markaya iletmiş olduğu fiyat dahilinde model ile bu geliri paylaşır. Yani kazanç anlamında genelde tam net bir fiyata hiç bir zaman ulaşmanız mümkün değildir.

Genelde sizin modellik yapabileceğiniz alan belli olduğundan dolayı, gelen çekim doğrultusunda size şu çekimden şu kadar ücret alacaksınız diye teklif sunulur. Kazanç sizi tatmin ediyorsa bu alanda modellik yaparak kazanç sağlayabilirsiniz.

Modellik başvurusu için bana instagram hesabımdan ulaşabilmeniz mümkündür. Çalışma şeklim başvuru veya üyelik tarzında değildir. Bu yüzden herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Model olmak isteyenler ile ilk olarak çekim ve katalog çalışması yapmaktayım. Daha sonra gelen iş taleplerine göre sizlere ulaşarak gerekli bilgileri aktarmaktayım.

Aşağıdaki instagram hesabımdan bana mesaj atarak ulaşabilirsiniz. Modellik hayalinizde sizlere yardımcı olmayı gerçekten çok isterim. Sosyal medya üzerinden cast ajans sayfamıza da göz atmanızda fayda var. Unutmadan mesaj atarken lütfen hakkınızda detaylı bilgi vermeyi unutmayın.

Instagram : https://www.instagram.com/barrris/